събота, 28 февруари 2009 г.

Кючекът и масите




В началото бе празничното настроение, след него се яви ракията, а накрая настана кючекът.

Модерна притча


Отдавна родителите учат децата си на патриотизъм, а именно, че никой не може да се забавлява по-добре от нас. Нека да разгледаме подробно една родна веселба. Механа... цигански оркестър свири стари градски песни и руски романси. Еволюцията на неговото музикално асорти минава от “Красив роман е любовта” през шлагерите на сватбарския витруоз Ибро Лолов, та чак до модернистичното “6 без 10” на културтрегерите на новото време оркестър “Империал”. Лека полека столовете започват да се опразват за сметка на масите, върху които посетителите на заведението решават да танцуват автентичния ориенталски танц, наречен кючек.

Кючекът, както казва Уикипедия, е автентичен ориенталски танц, който се играе не от жени, а от млади мъже, откъдето идва и името му (кючек - малко момче). Не бива да се бърка с турската дума гьобек, която означава корем. Та подхвърлян от времето, кючекът се настанява в балканската циганска култура. В този контекст кючекът е музика, танц, а и всичко останало за отдадения на вакханалия роден циганин. А на въпроса дали е култура, ще се опитам да отговоря след малко. Той загърбва всякакви полови различия и от един “танц на малки момчета” се превръща в танц за всички желаещи да се отдадат на музиката като бъдат освободени от всякакви хореографични норми. Тази музикална форма е не само верую за циганина. Тя е всичко, за което българинът му завижда, за което се опитва да бъде като него и да се забавлява по същия неповторим начин, но и по всичко личи, че никога няма да успее.


Но... не говорим за това, не говорим и за онези маси, върху които се качаваме, за да придадем акцент върху уменията ни в областта на кючека. Става дума за един изключителен културен феномен, за който моите недостатъчни знание и информация не могат да намерят еквивалент. Някои наричат България Абсурдистан, страната на абсурдите. Не се наемам с мнение по този въпрос, но не съм чувал за друга страна, където културна черта на едно малцинство може да стане толкова характерна за цял един народ.

Връщаме се във времето преди 1989 г., когато противно на пропагандата, която сее БКП, кючекът съществува, дори и в апокрифни форми. Явно балканската душа не се упоява толкова от идеологеми и все тегли към лекото поврътване на ханша. Някои критици дори предлагат тезата, че режимът пада именно вследствие на напора на масите, чийто интерес да играят свободно кючек е пренебрегван в течение на цели 45 години. Най-добрата рецепта в случая предлага Йосип Броз Тито, който като истински ценител на сръбския турбо-фолк разрешава на народа си да практикува свободно кръшния танц. Интересното е, че след сериозна криза нашият народ винаги се е надявал на помощ от някой братски. След турското робство на помощ се притичват руснаците, а след неуспешния опит за изграждане на комунизма, сърбите ни подават ръка, чрез посланика си Лепа Брена. Огряни от порива за свобода да играят кючек, 100 000 сънародници препълват националния стадион, за да узаконят правото си. Кючекът тържествува, стадионът се пръска по шевовете, а всичките критици на тази култура стоят със запушена уста. Да не забравяме, че никога дотогава, а навярно и след това националният стадион няма да побере 100 000 души. Явно затова Агенцията за младежта и спорта взе решение да намали капацитета му.

В годините на прехода кючекът, разбира се, имаше своето развитие. Музиката, която беше неговото вдъхновение – поп-фолкът стои до ден днешен неотлъчно до злободневието и близко до душевните потребности на народа. Темите са обширни колкото е и обширна неговата публика. От всеобщ пример за хигиенни мероприятия ( “...ох баня, ох кеф, селската баня – голям кеф...”), възхвала на родната кулинария (“... обичам шопската салата...”), през материалното, с което се зададоха принципите на ценностната система на цяло поколение (”Тарикат голям съм брат ми, имам купища пари!), тази музика се превърна в култура и начин на мислене. Искаме или не, трябва да признаем, че именно кючекът изнесе България през трудните години.

Освен историческа, кючекът има и друга – представителна стойност. Той носи признание и представя родината пред света. По време на социализма единствената му официално разрешена форма е сватбарската музика, с чиято импровизация светът стана свидетел на виртуоз като Иво Папазов. В това отношение държавната политика е повече от странна. Интересно защо Иво Папазов може да свири кючек, и това е определено за високо изкуство от някои изкуствоведи, а не по-малко стойностни изпълнители като Кути, Севгилим Апаз и Динго остават маргинализирани, най-вероятно непознати за широката публика и заклеймени от същите изкуствоведи просто като “цигани – сватбари” . Странни неща стават в милата ни татковина, що се касае до култура. Бих искал някой да ми обясни какво се случи, че след като в периода 1990 – 2007 тази култура беше “табу” за някои прослойки, и изведнъж някой си отвори очите и реши да прави пари като сложи Глория редом с Лили Иванова да пеят на връх Нова година и с това легитимира чалгата, а редом с нея кючека в България. Не се очудвайте, ако след някоя друга годинка видите заедно с хорото, масово да се вие кючек на пл. “Александър Първи”. Не заради силния турски наплив, който напоследък дразни, не заради “кючека” в съзнанието на голяма част от сънародници ни, а защото това присъства вече почти две десетилетия и вече е част от нашата култура. Но все пак това е просто един танц.


Времената и политическите системи се менят, но явно отношението на властта към тази форма е все едно и също. Това ни довежда до интересен парадокс. Доста е интересен фактът, когато българинът казва, че кючек не играе, а доста често го виждаме в такива неловки ситуации. Възможно е вследствие от налаганото в продъжение на много години чувство на параноя, което се е култивирало у българина, го е срам да си признае, че играе кючек. Не познавам човек, който веднъж в живота си да не е опитал що за чудо е това. Наистина, изключително е забавно усещането да имитираш полов акт, заедно с цяла зала, пълна с хора с подобни намерения. Да играеш кючек не е страшно. Страшно е да живееш кючек.

Поп (фолк) арт


“... всеки ще има своята слава за 15 минути.”

Анди Уорхол

Когато за първи път чух чалга, бях много малък, но си спомням, че определено ме отврати. С течение на времето започнах да се заслушвам все повече и в лек шок установих, че дори ми харесва, а лекото поврътване в ханша, което тя предизвиква, се оказа много приятно и разтоварващо от стреса...

Когато за пръв видях картини на Анди Уорхол, мислех да се отказвам от интереса си към изкуството. Мислех си, че в неговото творчество то беше стигнало върха на своята деградация. По-късно обаче разбрах друго – етническият словак въобще не е целял да прави изкуство.

Бананът е обект на вдъхновение за поп-арт и поп-фолк артисти.

Смесените чувства към тази скандална фигура ме караха да задълбочавам интереса си към поп-арта: Какво е това чудо? Осмива или утвърждава масовото потребление? Това ли е идеята за изкуството – роботизиран конвейр, който бълва картини по същия начин както и консервени кутии “Кембъл”? Изчерпва ли се идеята за демокрация и равенство с пиенето на “Кока-кола”? Задавах си тези въпроси до момента, в който разбрах, че именно те правят Уорхол голям. Творчеството му е плод и белег на американската култура, която интресна и отблъскваща за Европа докара по-голямата част от творбите му именно тук. Уорхол е повече американски, отколкото космополитен, а с други думи – носител на своеобразен американски “фолк”.

В родния културен живот пророчеството на Уорхол взе че се сбъдна – някой раздава щедро по 15 минути слава на щяло и нещяло, но след тях следа не остава. Сцената като поточна линия подхвърля едни и същи образи, които поднасят един и същ продукт на едни и същи хора. Но не става дума за продукта, както и за ниското му качество. Проблемът не е нито в пошлостта, нито в простотията, а в скуката. Всичко това е толкова скучно, че се опасявам от зараждането на едно ново скучно поколение. Поп-артът посочи културните символи на американците – доларът, лъскавите и големи предмети, крещящата реклама, кадилаците, храната. Поп-фолкът търсеше българските такива. Намери ги в перхидрола, силикона, фитнеса и мерцедесите. Колкото и да е странно, ценностите ни с великия американски народ се оказаха сходни. Въпреки че те са еволюирали до тях за 200, а ние за 1300 години. И по този параграф няма как да стигнем американците.

Може би е крайно време да застанем на кръстопът: или да обявим Митко Пайнера за българския Уорхол, или да се замислим дали това са истинските ни ценности.

Да се търсят прилики между двамата може би е нелепо, тъй като и мащабите на тяхната продукция и социокултурният контекст са различни. Паралел, разбира се, е възможно да се направи, но той се изчерпва с това, че и двамата са значими личности за културата в своите страни. А и знаят как се правят пари.

Уорхол узаконява статуквото. Той е един реалист на американската култура – такава каквато винаги е била. Поп-артът утвърждава обектите, които се асоциират, ако не с ценностите на Америка, то поне с бита и начина на живот на нейните жители. При нашенския еквивалент на Уорхол нещата стоят по друг начин. Пайнера не толкова копира, колкото създава и учи. Той умело успява да превърне изкуството в продукт. А превърне ли се веднъж в продукт, изкуството спира да бъде такова. Сентенцията “изкуство за изкуството” се промени в “изкуство за печалбата”. На нашите съвременници не им звучи странно съчетанието на думата “пари” с думата “изкуство”. А може би е истина, че чистото изкуство е безвъзвратно отминала романтика.

Вече разбрахме, че културният живот у нас в лицето на поп-фолка създава продукт. Но на какво учи? За жалост, той изглежда прекалено егоистичен и не иска да допуска развитието на други културни форми, освен неговата. Потребителите, пък, нямат нищо против – те са щастливи от стойността на продукта и не желаят никаква промяна, най-малко качествена. Тук идеята за изкуството се припоркива с маркетинговия модел за търсенето и предлагането. Прекрасно е, че има изкуство за масата, какво става обаче, когато то се превърне и в изкуство за елита?

Ако претендираме да се наречем народ със самочувствие, трябва да се замислим дали имаме моралното право да заемаме място на географските ширини на Стария континент. Бавно и полека започнахме да губим позициите си. Жалко е, че има хора, които не знаят колко много е дала и може да даде България на световната култура. Мисля, че дойде крайно време да разберат.

Първата стъпка е създаването на музей за съвременно изкуство.


Още за Уорхол, поп-арта и съвременното изкуство:

http://www.youtube.com/watch?v=Vn6sE0kcPaI&feature=related

http://en.wikipedia.org/wiki/Andy_Warhol

http://contemporary-art-bg.blogspot.com/2007/07/blog-post.html